Insania ukázazala, že být underground není ostuda

JAKUB RENDL
1.4.2012

V brněnském klubu Muzak M13, na prknech, co znamenají podsvětí, se po devíti letech sešla banda La Patchanka s legendární Insanií. A hlavně Insania ukázala, že jejich nevergreeny nikdy nezvadnou.

Jak jsem již napsal, koncert se odehrál v malém brněnském klubíku Muzak. Grungeová předkapela La Patchanka začala hrát kolem deváté hodiny a snažila se rozehřát publikum. Bohužel pro La Patchanku, všichni příchozí zde byli hlavně kvůli undergroundové legendě. I tak se toto trio snažilo a vysloužilo si od fanoušků Insanie potlesk. La Patchanka odehrála asi devět skladeb a poté s úctou odešla z podia, které se poté změnilo na prkna, co znamenají podsvětí.

Typické bedny s čárovými kódy a nápisem SIN IS IN čekaly na své majitele, kterých se brzy dočkaly a hned z nich zazněly tóny otvírací písně z alba Rock´n´Freud s názvem „Disneyland Vyděděnců“. Zmiňované album je jedno z nejúspěšnějších kvarteta Insania a většina písní, které zde zazněly, byla právě z tohoto alba. Po vyděděncích přišlo na řadu jejich nejnovější album Kult Hyeny a píseň „Je to zlý“, které má velký potenciál být stálou písní na koncertech. Z těchto dvou alb se ještě odehrály písně „A budiž tma“ a „Čas nízkých pudů“.

Většina publika už stála pod podiem a skákala do rytmu písní, bylo však potřeba nasadit detektivku s okultní zápletkou „Vražda ve staré hvězdárně“. To donutilo k pohybu celý zbytek osazenstva a od té doby všichni skákali, jak Insania pískala, ehm, hrála. Jelikož je Insania undergroundová kapela, nesměla chybět píseň, která nejvíce ukazuje jejich smýšlení, a tak po vraždě se v klubu ozývalo nejen z reproduktorů, ale i z úst fanoušků „Pověsíme Celebrity“. Z klipu k této písni jistě Helenka, Ivetka, Míša ani Leošek radost nemají.

Po pomyslném věšení celebrit nám Insania oznámila, že „Peklo jsou ti druzí“ a je nutné být „Volný Radikál“. Vzhledem k tomu, že tohle je asi čtvrtý koncert po vydání alba Kult Hyeny, byl jsem celkem zvyklý na určitý setlist, ale po radikálovi přišel důvod, proč můžou být ti, co zůstali doma, zklamaní. Píseň „Bioprodukt podsvětí“, které není o ničem jiném, než o Insanii, ještě nezazněla na žádném koncertě a neobjevila se na žádném albu.

     Včerejší večer byl samozřejmě ten „Večer, kdy Freud zpíval basem“, a jedna z nejúspěšnějších písní spotřebovala zbytek kyslíku v klubu a zvýšila teplotu o několik stupňů. Kapela nám i připomněla, že se pomalu blíží „Máj“, večerní Máj, Zla čas. Po Máji se znovu zvýšila teplota a aktivita návštěvníků při skladbě „Je mrtvá“. S písní „Syčáci z foglarovek“ si všichni uvědomili, s kým vlastně máme tu čest a poté přišla má oblíbená sarkastická „Zabuším na bránu pekelnou“. Při té jsem si mohl s klidným svědomím doničit hlasivky a od té doby jsem již jenom chrčel. Po „Charisma krysy“ kapela odešla a diváci se začali dožadovat přídavku.

     Insania se samozřejmě nenechala dlouho prosit a přišla ještě zahrát dvě starší pecky „Zimní varování“ a „U.R.Dead“  Jistě, mohl bych popsat kytarové rify, bubny, klávesy, basu, ale je to zbytečné. Bylo by to na dlouho a stačí to shrnout jedním slovem: perfektní. Kapela hrála bezchybně a dokázala, že její nevergreeny nikdy nezvadnou. Jedinou výtku si snad zaslouží zvukař, který dal vokály zbytečně nahlas, takže se zdály lehce zkreslené. To je však jediná chyba a já velmi doporučuji navštívit některý z koncertů tohoto kvarteta hrajícího ve složení Poly, Black Drum, Tudy a Klíma. Jak jsem napsal, je to legenda, kterou stojí za to si poslechnout. Budou hrát ještě na letošním Čarodějálesu, nebo na podzim na Flédě, kdy budou slavit své pětadvacáté výročí.

     Na závěr trocha filosofování. Je možné, aby slavná kapela byla věrná svým ideálům? Kapela Insania snad ani slavnější být nemůže. A co ostatní? 

Facebook MySpace Linkuj.cz Jagg.cz Google

KOMENTÁŘE


EXPRES A TISKOVÉ ZPRÁVY

ANKETA

PODPORUJEME

POSLEDNÍ FOTOREPORTY

Kometa Fest
14.02.2013

Kometa Fest

Konono No.1
03.02.2013

Konono No.1

Kiesza
02.02.2013

Kiesza
ARCHIV

DOPORUČUJEME